Vláda projedná koncept státního obchodníka s energiemi

Ze všech stran jsme nyní informováni o vývoji na trhu s energiemi a plynem. Důvod je zřejmý, neboť ať bude cena jakákoliv, budeme ji muset zaplatit. Situaci pro domácnosti alespoň částečně řeší tzv. úsporný tarif, legislativní změna, která se poprvé projeví letos v říjnu (připomeňte si zde). Jiná je ovšem situace u firem a veřejného sektoru. Je obvyklé a rozumné nakoupit energie na další rok předem, a to právě kvůli možnosti bezprecedentního vývoje na trhu, který zažíváme právě nyní.

V případě veřejného sektoru nyní došlo k tomu, že např. řada krajů nemá ještě zajištěnou energii pro příští rok, neboť se její cena začala enormně zvyšovat již v rané fázi letošního roku. Abychom si mohli potenciální riziko lépe představit, dochází nyní k situaci, kdy školy a nemocnice nevědí, čím budou příští rok svítit a topit, protože většina krajů ještě nemá nakoupenou energii. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela navrhuje situaci vyřešit zřízením tzv. státního obchodníka s energiemi.

Tímto státním obchodníkem by měla být agentura, oprávněná oslovit zkušené obchodníky s energiemi s žádostí, aby pro veřejný sektor obstarali energie za přijatelnou cenu. Není vyloučeno, že v souvislosti s projednávaným návrhem bude řeč i o regulaci cen – ta by osloveným obchodníkům poskytla větší vyjednávací prostor. O regulaci cen se ostatně bude v pátek jednat i v celoevropském měřítku, není však zatím zřejmé, zda půjde o regulaci plošnou, nebo bude například regulována jen cena energie z vybraných typů elektráren.

Příspěvek Vláda projedná koncept státního obchodníka s energiemi pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme