Třetí čtvrtletí přineslo čínské ekonomice růst

V souvislosti s v poslední době diskutovanými cenami ropy se často hovoří i o vývoji čínské ekonomiky, který ovlivňuje celosvětovou situaci na trhu. Nyní byla zveřejněna analýza ekonomického vývoje Číny ve třetím čtvrtletí. Navzdory obavám z globální ekonomické recese i striktním opatřením Číny proti dalšímu šíření koronaviru dosáhlo čínské HDP meziročního růstu o 3,9 %.

Oproti minulému čtvrtletí se čínský ekonomický růst zvýšil o 0,4 %. Dle odborníků se do konce roku očekává naopak snížení tempa růstu, a to na 3,2 %. Navzdory pozitivním výsledkům v tomto čtvrtletí totiž Čínu omezují již zmíněná protipandemická opatření (tzv. politika nulové tolerance), nutnost snížit zadlužení v realitním sektoru a také zpomalení globální ekonomiky (vzhledem k téměř celosvětovému trendu snižování základních úrokových sazeb centrálních bank).

Největšího růstu dosáhla čínská ekonomika díky sektoru průmyslové výroby (6,3 %) a vývozu (5,7 %). Pro situaci na trhu s komoditami má pak význam ještě 2% nárůst dovozu ropy. Otázkou zůstává, zda se situace výrazněji změní poté, co začne plně účinkovat evropské embargo na dovoz ruských ropných produktů.

Příspěvek Třetí čtvrtletí přineslo čínské ekonomice růst pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme