Soumrak přestřelených kurzů při platbě v zahraničí?

Zaplatíte na dovolené kartou při očekávání domácího kurzu a pak se další měsíc nestačíte divit, kolik vám z účtu zmizelo peněz. Povědomé? Ale proč se to děje? Odpovědí je tzv. dynamická konverze měny (DCC). Jedná se o službu, kdy zaplatíte kartou v korunách, ale převod na místní měnu namísto Vaší banky provede banka v místě, kde platíte. Což pro Vás obvykle nebude výhodné – zatímco v Evropě přeplatíte průměrně 5 %, na cizince platící v ČR dokonce číhá přirážka přesahující 13 %.

Možná tuto situaci znáte ze zahraničních bankomatů, které se Vás při výběru zeptají, zda chcete výběr s konverzí (tedy s DCC), nebo bez konverze. Zde se tedy můžete nechtěné konverzi vyhnout. Problém nastává, jakmile se rozhodnete zaplatit kartou přímo u obchodníka. Za normálních okolností by Vám měl nabídnout výběr mezi platbou s DCC a bez DCC. Pravděpodobně to ale neudělá hned z několika důvodů. Zaprvé volba bez DCC musí být provedena manuálně, což vyžaduje práci navíc – číšník v restauraci v období poledních menu má jiné starosti. A i kdyby obchodník měl čas tuto volbu provést, byl by sám proti sobě. Pokud Vám vnutí DCC, ušetří na poplatcích, které by jinak musel své bance odvést za to, že mu umožňuje používat terminál a Vy u něj tedy můžete zaplatit kartou.

Jak z toho ven? Řešením je umožnit blokaci DCC předem, například v internetovém bankovnictví. Od roku 2020 tuto službu nabízejí svým klientům menší banky (jako první s ní přišla mBank). Nyní se k menším bankám přidá jedna ze tří největších, tedy Česká spořitelna. Existují ovšem také banky, které blokaci DCC nejen zatím nezavedly, ale ani zavést neplánují. Častým argumentem pro tento přístup je riziko, že kvůli blokaci DCC nebude v zahraničí platba přijata a klient nebude vědět, proč se tak stalo. Popřípadě to vědět bude, ale nebude schopen nastavení DCC ve svém internetovém bankovnictví ihned změnit, neboť například v danou chvíli nebude mít přístup k internetovému připojení. Tyto obavy se nicméně dle vyjádření mBank, která s touto službou přišla, zatím nepotvrdily.

Příspěvek Soumrak přestřelených kurzů při platbě v zahraničí? pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme