Slovenský veřejný dluh rekordně roste

Dle posledních zpráv Rady pre rozpočtovú zodpovednosť se stav veřejných financí na Slovensku řadí k nejhorším v EU. Ekonomický stav Slovenské republiky byl dle analýz a zpráv rozpočtové rady ve špatném stavu již před vypuknutím krize v souvislosti s koronavirovou nákazou a samotná pandemie ho pak ještě zhoršila.

Za hlavní ukazatel stavu veřejných financí je dlouhodobě obecně přijímán podíl veřejného dluhu na HDP. Ten na Slovensku meziročně prudce vzrostl a dostal se nad 60 procent hrubého domácího produktu. Překročil tak nejvyšší sankční pásmo, které stanovuje takzvaná dluhová brzda. Rozpočtová rada odhadla, že dluh země se bude kolem zmíněné úrovně pohybovat i v příštích třech letech.

Sankce a důsledky plynoucí ze zákona o rozpočtové odpovědnosti z roku 2011 (jako například povinnost vlády požádat sněmovnu o vyslovení důvěry nebo připravit návrh rozpočtu veřejného sektoru bez deficitu a bez meziročního zvýšení výdajů) se na vládu Eduarda Hegera zatím plně nevztahují z důvodu nastoupení do funkcí teprve na jaře tohoto roku.

Veřejné finance České republiky jsou v lepším stavu. Celkový veřejný dluh by měl podle českého ministerstva financí z loňských 37,8 procenta HDP v letošním roce stoupnout na 43,5 procenta HDP. Dosáhnutí hraničních 55 % a tedy spuštění dluhové brzdy je předpokládáno přibližně na rok 2025.

Příspěvek Slovenský veřejný dluh rekordně roste pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme