Rusko uhradilo část závazků vůči zahraničním věřitelům

Začátkem března jsme Vás informovali o pozastavení vyplácení úroků z dluhopisů zahraničním věřitelům ze strany Ruska (připomeňte si zde). K tomuto kroku došlo v reakci na zmražení části devizových rezerv, které bylo jednou ze západních sankcí proti Rusku, přijatých s cílem přesvědčit Rusko k ukončení invaze na Ukrajinu. Nyní se Rusko holedbá, že úroky splatné k 16. březnu (celkem 117 mil. USD), byly věřitelům včas uhrazeny. Proč tedy předchozí zákaz vyplácení? Pojďme se nyní na tuto problematiku podívat trochu podrobněji.

Zásadní otázka spočívá v tom, v jaké měně může být ten který dluhopis (a tedy i úroky z něj) splácen. Některé z nich mohou být spláceny výlučně v dolarech; jiné obsahují doložku, umožňující splatit je i v jiných měnách. Konkrétně dluhopisy, vydané po anexi Krymu, obsahovaly právě doložku o platbě v jiných měnách než v dolarech.

Co si z tohoto dělení vzhledem k otázce ruské platební schopnosti či neschopnosti odnést? Z celkového ruského dluhu cca 490 mld. USD je v následujícím roce splatných 80 mld. USD. Přičemž ta nejkritičtější skupina – platby na základě dluhopisů vlastněných zahraničními věřiteli, splatné výhradně v dolarech, tvoří přes 20 mld. USD. Dle zdrojů zpravodajské agentury Reuters přitom někteří věřitelé na platbu z 16. března stále čekají. Udrží si tedy Rusko status platební schopnosti?

Příspěvek Rusko uhradilo část závazků vůči zahraničním věřitelům pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme