Průměrná cena benzínu trhá rekordy

V sobotu dosáhla průměrná cena benzínu v ČR nového maxima. Nejprodávanější Natural 95 stál na čerpacích stanicích 47,31 Kč/l. To je částka ještě o několik haléřů vyšší, než kolik stál průměrně na začátku letošního března, kdy došlo ke skokovému nárůstu cen pohonných hmot v návaznosti na situaci na trhu s komoditami, která se stala nejistou vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu. Nafta sice zdražila také, březnovému rekordu se nicméně blíží jen vzdáleně – s 46,53 Kč/l je její cena stále cca o 3 Kč nižší než v březnu.

V polovině dubna jsme Vás přitom informovali o návrhu na snížení spotřební daně, uvalené na pohonné hmoty, které mělo růst jejich cen omezit (připomeňte si zde). Proč se tak nestalo, ačkoli je nové opatření již účinné? Důvodů je několik – obavy trhu s komoditami ze situace na Ukrajině a v Rusku stále nepolevily – jak by také mohly, když konflikt stále trvá. Mimo jiné v důsledku konfliktu je také ropa jednoduše stále drahá (v době publikace tohoto článku přes 120 USD za barel).

Důvod, speciálně navázaný na spotřební daň, je o něco prozaičtější – fatické zlevnění pohonných hmot shůry ještě neznamená, že se celá sleva dostane až k zákazníkovi. Ze statistických údajů vyplývá, že zatímco za čtyři měsíce, po které má snížení daně trvat, se na dani vybere o 4,5 mld. Kč méně, jen 3 mld. budou reálně zlevněny z kupní ceny pohonných hmot – zbytek na maržích poputuje do kapes provozovatelů čerpacích stanic.

Příspěvek Průměrná cena benzínu trhá rekordy pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme