Projednává se snížení spotřební daně z nafty i po 30. září

Již od začátku války na Ukrajině Vás průběžně informujeme mj. o vývoji cen pohonných hmot, na které má zmíněná ruská invaze také dopad. Pravděpodobně nejvyšších hodnot dosáhla průměrná cena benzínu i nafty letos v červenci. K tomuto nárůstu se nějakou dobu schylovalo, zákonodárce tedy s účinností již k 1. červnu 2022 dočasně snížil spotřební daně z benzínu i nafty o 1,50 Kč na litr, aby prudký nárůst cen pohonných hmot pomohl kompenzovat jejich odběratelům. Toto dočasné snížení spotřební daně mělo trvat do 30. září 2022.

S koncem prázdnin a motoristické sezóny klesla poptávka po benzínu – po naftě, kterou využívají dopravci, ale nikoliv. To se projevilo i na vývoji cen obou paliv, když na přelomu srpna a září zdražila nafta desetinásobně více než benzín (připomeňte si zde). Právě proto nyní zákonodárci projednávají další snížení spotřební daně, respektive jeho prodloužení.

Snížení spotřební daně by se nyní týkalo pouze nafty a nikoliv benzínu. Právě cena nafty totiž ovlivňuje konkurenceschopnost českých dopravců proti dopravcům z okolních zemí. Zatímco se tedy spotřební daň z benzínu s koncem září vrátí opět na částku 12,84 Kč na litr, spotřební daň z nafty zůstane na aktuální hodnotě 8,45 Kč za litr. Předpis se navíc schvaluje ve stavu legislativní nouze (zrychleně), je tedy pravděpodobné, že by mohl svou účinností plynule navázat na původní snížení spotřební daně.

Příspěvek Projednává se snížení spotřební daně z nafty i po 30. září pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme