Pro malé a střední podniky cenový strop, pro ty velké dotace

V minulých měsících jsme Vás informovali o zastropování cen energií, které od nového roku bude platit pro domácnosti a malé a střední podniky (připomeňte si zde). Pro velké podniky nebylo zastropování možné z důvodu ochrany hospodářské soutěže. Dočkají se nějaké formy pomoci i velké podniky, na které současná situace na trhu s energiemi dopadá srovnatelně tvrdě?

Ano. Evropská komise minulý týden schválila úmysl české vlády podpořit i velké podniky. Nedotkne se jich cenový strop, pomoc tedy bude probíhat formou dotací, a to zpětně za období od letošního února do konce roku 2022. Evropská komise musela do této vnitrostátní záležitosti zasáhnout kvůli ochraně hospodářské soutěže (jejíž porušení by zasáhlo celý evropský hospodářský prostor).

Celkem bude rozděleno 33 miliard Kč. Výše dotace pro jednotlivé firmy bude přitom zastropovaná – obecně půjde o částku maximálně 44 milionů Kč. Výjimku budou tvořit velké firmy, jichž se vzhledem k povaze jejich činnosti (energeticky náročná odvětví jako těžba, metalurgie, sklářství aj.) mimořádně intenzivně dotkl vývoj na trhu s cenami energií. Tyto podniky budou moci získat až 200 milionů Kč. O dotaci je možné žádat ministerstvo průmyslu a obchodu do 31. ledna 2023.

Příspěvek Pro malé a střední podniky cenový strop, pro ty velké dotace pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme