Posledních 10 % – desetkrát déle

V článku o vztahu kryptoměn a inflace ze začátku prosince jsme se okrajově zmínili i o charakteristické vlastnosti bitcoinového ekosystému – fixnímu množství kryptoměny, které může být vytěženo (připomeňte si zde). Pojďme se nyní na tento prvek podívat podrobněji.

Satoshi Nakamoto, anonymní skupina programátorů, která bitcoin vytvořila, vložila do zdrojového kódu kryptoměny i informaci o jedenadvacetimilionovém stropu. Právě omezené množství činí bitcoin nejen pro investory, kteří nevyužívají dalších výhod, jako například relativní anonymity, tak zajímavým. Ke dnešnímu dni bylo již bitcoinu vytěženo přes 18,899 milionů, tedy jej zbývá něžně pod 10 %. Zatímco prvních 90 % bitcoinu bylo vytěženo za přibližně 12 let, těžba posledních 10 % potrvá o něco déle. Proč?

Velmi zjednodušeně řečeno, vytěžení každého bitcoinu je pro těžaře složitější než vytěžení toho předchozího. Zatímco v době začátků bitcoinu řada nadšenců těžila bitcoiny svými stolními počítači, dnes k řešení komplexních problémů, které jsou nazývány těžbou, slouží specializovaná zařízení s gigantickým výkonem, jakési počítačové farmy, chcete-li. Nadto se odměna za řešení, tedy množství vytěženého bitcoinu za vyřešený blok, každé 4 roky snižuje na polovinu (tzv. bitcoin halving). Dle výpočtů serveru Cointelegraph by tak těžba posledních 10 % při současném hashrate (pozn.: těžební kapacita) měla trvat téměř 120 let.

Příspěvek Posledních 10 % – desetkrát déle pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme