Po prázdninách opět zdražuje benzín i nafta

Od začátku července, kdy se průměrná cena benzínu i nafty pohybovala okolo 48 Kč/l, ceny obou pohonných hmot spíše klesaly. S koncem letních prázdnin začaly ovšem ceny opět růst. Zatímco Natural 95, nejprodávanější benzín, nyní stojí průměrně 40,54 Kč/l (zdražil za minulý týden o 22 haléřů), cena nafty za týden vzrostla na 45,23 Kč/l, to je o 2,37 Kč/l.

Dle odborníků má na fakt, že nafta zdražila výrazně více než benzín, vliv konec motoristické sezóny. Lidé již v září téměř nejezdí na dovolené a podíl aut, které spotřebovávají benzín, na celkové poptávce po pohonných hmotách, se tedy snížil.

Rozdíl v cenách je samozřejmě patrný i mezi jednotlivými kraji. Zatímco nejdražší benzín i nafta jsou dostání v Praze, opačný konec cenového spektra již není geograficky soustředěn na jednom místě. Nejlevnější benzín se v tuto chvíli tankuje ve Zlínském kraji za 39,91 Kč a nejlevnější nafta v Karlovarském kraji za 44,80 Kč.

V cenách pohonných hmot je zahrnuta také marže. Tou se v průběhu léta zabýval ÚOHS (neboť vývoj cen pohonných hmot neodpovídal vývoji cen ropy, tedy materiálu pro jejich výrobu) a došel k zjištění, že marže byly v létě nepřiměřeně vysoké. V současnosti je projednáván návrh na regulaci cen pohonných hmot, a tedy i marží. Více Vám o něm povíme, bude-li schválen.

Příspěvek Po prázdninách opět zdražuje benzín i nafta pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme