Obchod mezi EU a Británií může spadnout až o 50 % díky tvrdému brexitu

Pokud Spojené království skutečně odejde z Evropské unie, obchodní situace se mezi Británii a zbytkem členských států drasticky změní, domnívá se německý ekonomický institut IW. Anglie by měla z EU odejít minimálně po dosažení dohody o novém uspořádání vzájemných vztahů.

IW předpovídá, že pokud věci půjdou nejhůř, může tvrdý brexit znamenat propadnutí až o 50 % z dlouhodobějšího hlediska. „Tento hororový scénář by měl politiky pobídnout ke konstruktivnímu postupu,” vysvětluje Markos Jung, zaměstnanec IW.

Institut IW po shlédnutí pravidel Světové obchodní organizace ohledně struktury vzájemné obchodní výměny předpovídá, že Evropská unie může na zboží z Británie uvalit cla ve výši 2,8 % v případě, že dojde k tzv. tvrdému brexitu. Naopak britská cla by se na zboží z Evropy mohla pohybovat kolem 3,6 %. Vzhledem k tomu, jak je momentálně nastavena obchodní výměna, mohou nová cla pro firmy z EU představovat extra náklady, které se vyšplhají přes 258 miliard korun za rok. U britských podniků by to bylo něco málo přes pět miliard euro ročně.

Z dostupných informací vyplývá, že tvrdý brexit by se nejvíc dotknul německých firem. U nich by se dodatečné náklady díky novým clům mohly dostat přes tři miliardy eur ročně. Asi 60 % těchto nákladů by se vztahovalo na německé automobilky.

Příspěvek Obchod mezi EU a Británií může spadnout až o 50 % díky tvrdému brexitu pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme