Nájmy jsou až třikrát dostupnější než hypotéky

Za současné zvýšené poptávky po nájemních bytech i růstu cen energií není překvapivé, že ceny nájmů stoupají. Zároveň ČNB již nezvyšuje základní úrokovou sazbu, což by se mělo projevit stagnací cen hypoték. Jaká je tedy nyní situace a co je dostupnější – nájem, nebo vlastní bydlení?

Odpověď je jednoduchá, byť ne potěšující. Výrazně dostupnější je i při růstu jeho průměrné ceny stále nájem. Z analýzy vyplývá, že v případě statisticky nejvyhledávanějšího bytu, tedy 2+kk, může být měsíční splátka hypotéky až třikrát vyšší než měsíční nájemné. Tato extrémní situace nastává v centru hlavního města, např. už v okrajových oblastech Prahy je rozdíl mezi měsíčním nájemným a měsíční splátkou hypotéky až o třetinu nižší.

Naproti tomu ceny nájmů (u sledované dispozice 2+kk) meziročně vzrostly cca o 12 %. Lze se tedy domnívat, že zájem o nájemní byty i při rostoucích cenách nájmů jen tak nepoklesne. Otázkou zůstává, zda jde o dočasný stav, nebo se pomalu blížíme k modelu, kde v nájemních bytech bydlí drtivá většina obyvatel.

Příspěvek Nájmy jsou až třikrát dostupnější než hypotéky pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme