Mravenčí invaze: Ant vstupuje na čínské burzy

Ant, přidružená společnost internetového giganta Alibaba, oznámila svůj úmysl provést prvotní veřejnou nabídku akcií (dále IPO). Jelikož má k nabídce dojít na šanghajské a hongkongské burze a nikoli na žádné z těch západních, není těžké tento krok spojit s obchodní válkou Číny a USA. Pojďme se nyní trochu blíže podívat, co je tento drobeček vlastně zač.

Především nejde o žádného drobečka. Ačkoli v západním světě není tato společnost nijak známá, v Číně zodpovídá za nejpoužívanější tamější platební systém Alipay. Ten v Číně zaznamenává ročně větší obrat než Mastercard a Visa dohromady, což při počtu obyvatel rozhodně není malá suma. Na tom se ve značné míře podílí Alibiba, který v Ant drží 33 % podíl, přičemž u stále více svých služeb privileguje právě platbu přes Alipay.

Očekává se, že Ant nabídne podíly v rozsahu 10-15 %, celkem za přibližně 30 mld. USD. V takovém případě by šlo o největší IPO v historii. Ostatně už v tuto chvíli je odhadovaná hodnota tržní kapitalizace Ant někde mezi 250 až 300 mld. USD – to je skoro trojnásobek hodnoty Citigroup, jedné ze čtyř největších amerických bank.

Jak naznačujeme v úvodu, nelze si nevšimnout, že Ant hodlá nabídnout své akcie na čínských burzách, nikoli na amerických či evropských. Tento krok má své opodstatnění – v době, kdy USA zasahuje do záležitostí čínských společností (více čtěte v následujícím článku o Tik Tok), je IPO takto leviathanské společnosti krokem vstříc těm menším. Ty tak získají alternativu k vstupu na trh na západních burzách, který by se jim, zvláště pokud opatření USA ještě přitvrdí, jinak určitě nevyplatil.

Příspěvek Mravenčí invaze: Ant vstupuje na čínské burzy pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme