Malé a střední podniky se nebojí znovu investovat, hlásí šetření ČSOB

graph-163509_1280

Podnikatelé z malých a středních podniků získávají ztracenou odvahu po krizi zpět. Vstupují do nových projektů, mají obrovskou poptávku a nebojí se investic.

ČSOB přišla s dotazníkovým šetřením, jehož výsledky nedávno zveřejnila. Cílem průzkumu bylo zjistit, jaká panuje v českých firmách nálada. Šetření se zúčastnilo na 500 firem, jejichž obraty se pohybují do 300 milionů korun. Sledovaný index se posunul o 5,2 bodu na 31, 9. Tím se přerušil pád, který trval už dvě čtvrtletí.

Až 71 % podniků si nemůže ekonomickou situaci vynachválit. „Podnikatelé a firmy si uvědomili, že bezprostřední nebezpečí v ekonomice nebo na trzích nehrozí. Nadále jsme na růstové dráze a firmy mají převis poptávky. Největší rizika spatřujeme v nedostatku pracovních sil a rostoucích mzdách a také ve zvyšujících se úrokových sazbách. Pozorujeme, že firmy investují zejména do automatizace a robotizace,” vysvětluje Petr Manda, ředitel firemního bankovnictví ČSOB.

Pro srovnání se sousedním Slovenskem si český trh nevede špatně. Na Slovensku se současný ekonomický stav zamlouvá pouze 42 % podnikatelů. Hodnoty klesají i v rámci očekávání, která místní podniky mají. Firmy hlásí úpadek o 8,4 bodu na 22, 9 bodu.

Přes polovinu dotazovaných firem lákají různé investice více než v roce 2017. Do příštího roku pětina podnikatelů včetně živnostníků hodlá rozšířit pole působnosti, a to o 3 %, což je větší údaj, než jaký známe z minulého čtvrtletí. Tehdy se jednalo o nejnižší hodnotu za posledních pět let.

Příspěvek Malé a střední podniky se nebojí znovu investovat, hlásí šetření ČSOB pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme