Konzervativní a transformované fondy: Jaké jsou rozdíly?

Loňský růst akciových trhů napomohl těm, kteří si na penzi šetří v dynamičtějších fondech. K aktuálnímu vysvědčení účastnických fondů nového doplňkového penzijního spoření se vyjadřuje investiční analytik Partners, Aleš Tůma. Minulý rok si dynamické fondy přišly k výdělku od 4 do 14 procent. Rozdíly nastaly ve složení portfolií, jelikož u některých fondů mají akcie 100 procent, zatímco u jiných jsou to 2/3. Určité fondy si zvolily investice v dolarech, který loni výrazně oslabil, přičemž ostatní fondy se zaměřují na korunu.

Dosavadním rekordmanem je penzijní společnost Conseq, u níž je akciový fond globálně považovaný za nejdynamičtější na celém trhu, jinými slovy má největší podíl akcií. Dále investuje značnou část portfolia do tzv. emerging markets, což představuje investování do rozvíjejících se trhů s rychlým ekonomickým růstem.

U vyvážených fondů platí podobné podmínky, ovlivnění výnosů akciovými trhy a struktura portfolia. Když se zváží situace na trhu s dluhopisy, je úspěšné dosáhnout 4 % zhodnocení u vyvážených fondů. Ceny českých státních dluhopisů začaly prudce klesat, ještě v září loňského roku si stát mohl na pět let půjčit peníze zadarmo, ke konci roku už to bylo o 0,9 % p.a. Plusy nezaznamenal ani jeden z povinných konzervativních fondů, u kterých je investována skoro polovina majetku “nového” třetího pilíře.

I když se v naší zemi hovoří o konzervativnosti českých investorů, ze statistiky ministerstva financí vyplývá, že velká řada důchodců má sjednané doplňkové penzijní spoření. Pro tyto občany v důchodovém věku jsou dynamické fondy nesmysl. Samozřejmě obrovský počet představuje populace mladých lidí, kteří zůstávají v transformovaných fondech. Výsledky takových fondů ještě nejsou známy. Ke konci 3. kvartálu ukazovaly výnos 0,6 % p.a. Pro mnohé bude ujištěním, že nikdy neklesnou do mínusu, i když investují rovněž do státních dluhopisů, protože jejich zhodnocení účtují jinak. Závěrem zůstává, že se přestup z transformovaných fondů vyplatí pouze pro dynamičtější investory.

Příspěvek Konzervativní a transformované fondy: Jaké jsou rozdíly? pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme