DPH a drobné zboží z Číny za nízké ceny

Aliexpress, Wish

Laptop, housle nebo polobotky z pravé kůže si na Aliexpress, Wish a podobných e-shopech pravděpodobně nikdo nekoupí. 100 tisíc odbavených zásilek z Číny denně ale svědčí o tom, že spotřební zboží od zmíněných prodejců mají nejen Češi rádi. Dokonce ani hrozba Covid-19, která na necelé dva měsíce soustavně oslabovala akcie Alibaba Group, nevydržela věčně. Už od konce března, kdy se v České republice teprve plně rozvinula koronavirová panika, jsou akcie provozovatele Aliexpressu opět na vzestupu. Vzhledem k domácí karanténě je dokonce pravděpodobné, že si e-shopy našly mezi obyvateli „v domácím vězení“ řadu nových zákazníků; ti měli konečně čas se ponořit do hlubin zboží tolikanásobně lacinějšího, že jim ani nevadí jeho mnohdy ne zcela uspokojivá kvalita. Mezi nejoblíbenější artikly u nás patří oblečení a módní doplňky, příslušenství k elektronice, ale i hračky.

Co přispívá k tak příznivým cenám zboží od čínských gigantů? Kromě levných výrobních nákladů zejména osvobození od DPH u malých zásilek ze zemí mimo EU. V tuto chvíli je balíček od DPH osvobozen, nepřesáhne-li jeho hodnota 22 €. Celní povinnosti nepodléhají zásilky do 150 €. Od daně jsou také osvobozeny zásilky označené jako „dárek“. Prodejci daň často obcházejí zastřením povahy zásilky nebo její hodnoty. Může se stát, že při celní kontrole je zásilka otevřena, popřípadě zahájeno řízení – následuje zpravidla dodatečné vyměření DPH a poplatku za celní řízení. Takový scénář je ale spíše méně častý. Pro distanční řízení je též často potřeba nechat se formálně zastoupit – nejlevnější varianta tohoto zastoupení Českou poštou vychází na 103 Kč.

Nařízením Evropské komise, kterým se k 1.1.2021 osvobození malých zásilek ze zemí mimo EU od DPH zruší, by toto obcházení daně mělo skončit. Prodejci se již nyní připravují na zavedení daně zřizováním skladů na území EU. Je otázkou, jestli nařízení přinese do kas členů EU očekávaných 7 mld. €. Jisté ale je, že se prodlouží doba, po kterou budou kupující na své objednávky čekat. Lze ale očekávat, že se s připočtením DPH a zvýšením četnosti celních řízení konečná cena průměrné zásilky téměř zdvojnásobí.

Příspěvek DPH a drobné zboží z Číny za nízké ceny pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme