ČNB se vrací k odprodeji části výnosů z devizových rezerv
Devizové rezervy představují zahraniční aktiva ČNB ve směnitelných měnách, případně ve zlatě, jsou součástí majetku ČNB a právo nakládat s nimi náleží pouze ČNB. Ta drží devizové rezervy na podporu provádění vlastní nezávislé měnové politiky. Slouží jako zdroj pro klienty ČNB, kterým centrální banka prodává devizové prostředky za koruny.
Bankovní rada ČNB vydala ve čtvrtek 21. října 2021 tiskovou zprávu, že začne odprodávat část výnosů z devizových rezerv. Cílem odprodeje je především zpomalení nárůstu devizových rezerv ČNB a návrat k měnové politice, která panovala před zavedením měnových a devizových intervencí v letech 2013 – 2017. Odprodej částí výnosů není proto ničím revolučním, ČNB se pouze navrací k praxi z minulých letech.
Dle tiskové zprávy se bude ČNB snažit uskutečňovat transakce tak, aby byl jejich vliv na kurz koruny minimální. Podle expertů však koruna tento krok ucítí a měla by vůči ostatním měnám posílit. Dále by odprodej části výnosů devizových rezerv právě skrze působení na zpevnění koruny mohl pomoci ČNB s krocením inflace a pozitivně tak působit na dnešní rychle rostoucí inflační trend.
Celý proces si lze v jednoduchosti představit jako prodej eur a cenných papírů v eurech za koruny, který má za důsledek stažení českých korun z trhu. Pokles objemu českých korun na trhu způsobí zvýšenou poptávku a měnový kurz české koruny pak bude sílit.
Příspěvek ČNB se vrací k odprodeji části výnosů z devizových rezerv pochází z Parker & Hill