ČNB chrání korunu před oslabováním vůči ostatním měnám

V uplynulých měsících Vás pravidelně informujeme o zvyšování základní úrokové sazby České národní banky (ČNB). Tu ČNB zvyšuje proto, aby snížila inflaci, tedy zvyšovaní cenové hladiny. Nyní přistoupila ČNB k tzv. devizovým intervencím, a to za účelem posílení kurzu koruny vůči zahraničním měnám (zatímco inflace se neorientuje na zahraniční měny, pouze na otázku, kolik měny je zapotřebí, aby za ni bylo možné koupit zboží v pomyslném spotřebním koši). Za poslední dva týdny totiž kurz koruny vůči euru poklesl o celou jednu korunu.

Devizové intervence banka provádí tak, že buď nakupuje devizové hodnoty (zahraniční měny) za domácí měnu, a tedy oslabuje kurz domácí měny, nebo naopak prodává devizové hodnoty a nakupuje za ně domácí měnu, tedy posiluje domácí měnu. Cílené oslabování domácí měny (které probíhalo v letech 2013-2017) podporuje vývoz zboží. Její cílené posilování naopak mj. pomáhá zpomalit zdražování.

V souvislosti s devizovými intervencemi je vhodné hovořit i o jmenování nového guvernéra ČNB, Aleše Michla, který převezme úřad guvernéra ČNB od začátku července. Ten se stávajícím guvernérem nesdílí názor, že současnou inflaci je možné snížit zvyšováním úrokových sazeb. Bude zajímavé sledovat, jak moc se devizovým intervencím podaří ovlivnit zdražování do té doby, než se do situace vloží nové vedení ČNB.

Příspěvek ČNB chrání korunu před oslabováním vůči ostatním měnám pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme