České banky zavírají a odmítají otevřít další účty obchodníkům s kryptoměnami

Existují bitcoinové směnárny, které směnují hotovost za kryptoměny podle přání jejích klientů. Tyto bitcoinové směnárny se nyní potýkají se značným problémem. Nedílnou součástí bitcoinových směnáren jsou bankovní účty v českých korunách pro rychlé přijímání plateb od zákazníků. Takové peníze se pak směňují za “digitální” finanční prostředky

Většina českých bank k takovému podnikání zaujímá spíše dlouhodobý odstup. Současní bitcoinový směnárníci byli tak odkázání jen na několik málo peněžních domů. Podle Hospodářských novin se situace zhoršuje. Současným směnárníkům začínají banky účty vypovídat a novým zájemcům už účty rovnou odmítají na tuto činnost otevřít.

S těmito problémy se potýkají burzy a také společnosti, které provozují specializované bankomaty, ve kterých lze kryptoměny zakoupit v hotovosti.

V ideální situaci potřebují tyto firmy účet u stejné banky jako jejich klienti. Platby se pak v rámci stejné banky převádí téměř okamžitě. A právě čas je pro nákup kryptoměny klíčovým prvkem. Je všeobecně známo, že kurz kryptoměn je velmi nestálý, a tak je potřeba jednat rychle, nebo jinak je možné, že zpoždění platby a směny způsobí klientovi značnou ztrátu.

Pokud by směnárníci neměli české účty, museli by si otevřít účet v cizině a v jiné měně. To značně komplikuje jejich situaci, protože převod peněz z ČR do ciziny a na jiný účet je komplikovanější a samozřejmě i dražší. Některé směnárny by tak mohli přijít až o 80 % svých klientů.

Kryptoměnové firmy zahájily pod hlavičkou České fintechové asociace lobbovat za možnost vyřešení této situace. Před dvěma týdny proběhla schůzka s Českou bankovní asociací, která nyní prověřuje situaci, a organizují další jednání s dotčenými subjekty včetně regulátorů. Česká národní banka se však domnívá, že jde primárně o nastavení řízení rizik ze strany bank. Řešení tedy ponechá ČNB na samotných bankách.

ČSOB má od počátku kryptoměn stále stejný postoj – kryptoměny považují za rizikovější oblast. I většina dalších bank potvrzují, že kryptoměny vyhodnocují jako rizikové. Fio banka například ukončuje spolupráci v případě, kdy u daného subjektu zaznamenává opakované problémy či nedostatečnou spolupráci při jejich řešení. Raiffeisenbank rovnou potvrdila, že se byznysu v oblasti kryptoměn zcela vyhýbají.

Většina se setkává s argumentem bank, že v kryptoměnách je vyšší riziko zneužití pro praní špinavých peněz nebo financování terorismu. Směnárny ovšem argumentuji, že už dnes musí dodržovat pravidla proti praní špinavých peněz. I tento fakt nestačí například české spořitelně. Ta uvádí, že faktem je, že celá řada takovýchto kryptoměnových směnáren nedisponuje standartní směnárenskou licencí, která obsahuje ty nejzákladnější povinnosti a opatření směřující proti praní špinavých peněz.

Podobné spory, jako jsou tyto, se odehrávají i v řadě dalších zemí. I přes tuto situaci se byznysu kryptoměn v České republice daří. Podle Coinmap patří Praha na špici mezi světovými městy z pohledu počtu míst, kde lze bitcoiny uplatnit. Také si velmi dobře vedou české společnosti SatoshiLabs, která vyrábí hardwarové peněženky pro zabezpečení přístupových údajů ke kryptoměnovému účtu. Další, General Bytes, zase vyrábí kryptoměnové bankomaty.

Příspěvek České banky zavírají a odmítají otevřít další účty obchodníkům s kryptoměnami pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme