Češi se kvůli sníženému DPH hrnou na nákupy do Polska

Polsko od prvního února přistoupilo ke snížení DPH u základních druhů potravin z pěti na nula procent. Jde o potraviny jako chléb, maso či výrobky z mléka. Kromě potravin polská vláda rozhodla obyvatelům ulevit i DPH z pohonných hmot, kde byla sazba snížena z 23 na osm procent. Země se tak snaží bojovat s rostoucí inflací.

Už před tímto snížením přitom v Polsku prodávané potraviny a pohonné hmoty patřily k nejlevnějším v EU. Nízké ceny a pokles sazby DPH však není jediným faktorem nahrávající českým nakupujícím. V posledních měsících česká koruna posiluje a polský zlotý naopak oslabuje. Kurz polského zlotého vůči české koruně tak v posledních dnech klesl na svá historická maxima (1 Zl – 5,30 Kč).

Dle analytiků by oslabování zlotého mělo pokračovat i v následujících měsících, za vinu dávají i vyhrocení situace na ukrajinsko-ruské hranici. Polsko jako největší ekonomika střední Evropy a zároveň ekonomika nejvíce propojená s ukrajinským a ruským hospodářstvím značně pocítí jakékoli další protiruské a tomu odpovídající protievropské sankce. To je však ve výsledku dobrou zprávou pro všechny co do Polska dojíždí nakupovat pohonné hmoty a potraviny.

Příspěvek Češi se kvůli sníženému DPH hrnou na nákupy do Polska pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme