Cena ropy klesla téměř o 10 %

Minulý týden jsme Vás informovali o prudkém růstu ceny ropy a s tím souvisejícím růstu cen pohonných hmot na evropských čerpacích stanicích (připomeňte si zde). Svůj podíl měla na tomto růstu především ruská invaze na Ukrajinu, potažmo otázka, jestli Rusko v reakci na ekonomické sankce nepozastaví dodávání ropy a zemního plynu do EU.

V návaznosti na vyjádření ukrajinské diplomatické delegace o jednáních, která nyní probíhají s Ruskem (dle zástupce ukrajinské delegace se prý poslední 3 dny konečně objevuje „prostor pro kompromis“), se nicméně nejen na komoditních trzích projevuje určitý optimismus. Zatímco před týdnem se cena ropy vyšplhala na 130 USD za barel, dnes je to již 104 USD za barel. Podobně reagují i kurzy některých evropských měn, zejm. maďarského forintu, jehož hodnota dnes vzrostla o 2 %.

Válka na Ukrajině přitom není jediným faktorem, který cenu ropy ovlivňuje. Významným, a především dlouhodobým hráčem je také Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která dlouhodobě limituje množství ropy uvedené na trh, aby bylo možné udržovat pro prodejce přijatelnou cenu. Lze ale předpokládat, že dosáhnou-li jednající delegace konsensu o příměří, růst cen ropy přinejmenším napříště nebude tak prudký.

Příspěvek Cena ropy klesla téměř o 10 % pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme