Cena emisních povolenek letí vzhůru

Před několika týdny jsme predikovali, že cena emisních povolenek bude dále stoupat, připomeňte si zde. Málo kdo však čekal, že růst cen povolenek bude tak razantní. Již tuto sobotu emisní povolenky pokořily hranici 100 EUR za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší a od začátku listopadu se tak cena povolenek zvýšila o více než 50 procent.

Důvodem pro růst cen emisních povolenek patří především zdražování plynu, kvůli kterému je pro elektrárenské společnosti ekonomičtější využívat uhlí. Produkce elektřiny z uhlí vytváří dvojnásobné množství emisí oxidu uhličitého než produkce z plynu, takže vyžaduje více emisních povolenek. K růstu cen povolenek ovšem přispívají i další faktory jako vyhlídky na chladnější počasí a napjatá geopolitická situace mezi Ruskem, Ukrajinou a západními zeměmi.

Emisní povolenky jsou nástrojem Evropské unie a jejího systému pro obchodování s emisemi (ETS) pro snížení emisí skleníkových plynů. Pokud podnik vypustí do ovzduší více skleníkových plynů (zpravidla CO2) než je mu dle systému povoleno, musí si pro nadlimitní „emise“ zakoupit emisní povolenky. Emisní povolenky jsou volně obchodovatelné a podléhají tržních pravidlům nabídky a poptávky. Pokud tak poptávka po povolenkách roste, poroste i jejich cena.

Příspěvek Cena emisních povolenek letí vzhůru pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme