Bitcoin coby zákonné platidlo?

Salvador je jedním z téměř dvaceti států světa, které, ať už mají nebo nemají svou vlastní měnu, v běžném platebním styku používají americký dolar (pozn.: reálně je počet států, kde místní ochotně přijmou dolar jako platidlo vedle své vlastní měny, mnohem vyšší, u zmíněných dvaceti však platba dolarem drtivě převažuje nad jakoukoli jinou měnou) – mezi nimi jsou také Marshallovy ostrovy, Panama, Britské Panenské ostrovy nebo Americká Samoa. To s sebou mj. nese vliv hodnoty dolaru na vývoj ekonomik dotčených států.

Na miamské konferenci o kryptoměnách Bitcoin 2021, která nyní probíhá, salvadorský prezident oznámil svůj úmysl vliv amerického dolaru omezit. Návrhem, který nyní bude schvalovat salvadorské zákonodárné shromáždění, má být bitcoin uznán jako zákonné platidlo – tedy nikoliv národní měnu, nicméně platební prostředek, který stejně jako národní měnu nebude možno odmítnout (ani při placení úvěru). Savadorský prezident si od zákona kromě oslabení vlivu amerického dolaru na ekonomiku své země slibuje také zlevnění mezinárodních transakcí (řada salvadorských občanů pracuje v zahraničí a posílá domů peníze); návrh zákona by také měl umožnit salvadorským bankám přijímat zálohy a poskytovat úvěry v bitcoinech.

Pokud by byl zákon schválen, Salvador by se stal prvním státem na světě, kde by byla kryptoměna zákonným platidlem; uvážíme-li její přednosti coby prostředku ochrany proti inflaci, lze předpokládat, že nebude ani posledním.

Příspěvek Bitcoin coby zákonné platidlo? pochází z Parker & Hill

Parker & Hill

Kontaktujte & navštivte nás

Tetragrammaton a.s.

Zastoupení pro ČR & SR
Žitná 562/10
Praha 2 – Nové Město, 120 00

  +420 777 025 554

office@parkerhill.cz

IČO: 026 57 023

společnost zapsána v obchodním rejstříku Městského soudu v Praze,
odd. B., vložka 19630

Parker & Hill Inc.

160 Greentree Drive
Suite 101
City of Dover
County of kent, 19904,
Delaware, USA

Parker & Hill

Spolehlivě & rádi Vám pomůžeme