Akcie technologických gigantů se stávají sázkou na jistotu – 2. část
Burzovní Index NASDAQ Composite je jedním ze tří hlavních indexů na amerických burzách. Specializuje se na akcie technologických společností. Díky tomu v katastrofami protkaném prvním pololetí roku 2020 nijak neutrpěl. Ba právě naopak, vzrost o 18 % a zřejmě se nehodlá jen tak zastavit. Proč tomu tak je? Co to znamená pro investory? Co od něj můžeme očekávat, až se šílenství kolem Covid-19 uklidní?
Rozumný investor se snaží kompenzovat riziko obchodu s akciemi nějakým stabilnějším nástrojem. V dobách před rokem 2020 tímto nástrojem v USA byly státní dluhopisy. V průběhu pandemie ale tyto dluhopisy sesadil z jejich pomyslného piedestalu spolehlivosti nečekaný soupeř – tzv. Big Tech stocks. Hodnota akcií Apple, Amazon, Microsoft a Netflix vzrostla od začátku roku o závratných 29 %. Některé z nich přesáhly své historické maximum.
V minulém článku byla řeč o stay-at-home stocks. Na jejich vlně se logicky svezly i Big Tech akcie. Proč ale s opadnutím zájmu o typické stay-at-home produkty (dovážka jídla, software pro home office atd.) neklesl i zájem o Big Tech? Odpověď pravděpodobně leží v systému transakcí, na základě kterého jsou produkty zmíněných společností poskytovány. Za dovážku jídla je totiž třeba platit pouze tehdy, když je nějaké jídlo skutečně dovezeno. Čtyři zástupci Big Techu, uvedení výše, ovšem ve svém business modelu využívají předplatného. Dostává se jim tedy stabilních, opakujících se plateb. Svým portfoliem produktů už si obstarají, aby se nemuseli obávat nárazového odlivu platících zákazníků. Pro představu, Amazon má v tuto chvíli po celém světě 150 milionů předplatitelů a Netflix 180 milionů.
Může mít investice do Big Tech i stinné stránky? Někteří odborníci tvrdí, že Big Tech přestává být o nejlepších produktech, jako spíš o vypořádání se s právní regulací. V každém státě USA, ba dokonce i ve městech, na ně totiž mohou dopadat jiné antimonopolní, soutěžní a daňové normy. To by mohlo růst ohrozit. A pokud by k takovému ohrožení došlo, finanční trh, respektive burzovní indexy, které na Big Tech spoléhají, by jej citelně zaznamenaly.
Státní dluhopisy zůstávají v USA stále bezpečnějším finančním nástrojem. Po celou dobu, po kterou jsou drženy (10 let), poskytují relativně stabilní a především pravidelný výnos. Ačkoli dividendy mohou být naopak kdykoli pozastaveny, výnos přesahující ten z dluhopisů až o 40 % je pro investory přesto zajímavý – dost na to, aby Big Tech akciím prozatím důvěřovali.
Příspěvek Akcie technologických gigantů se stávají sázkou na jistotu – 2. část pochází z Parker & Hill